Dálniční známka Česko

V České republice je pro průjezd vybraných rychlostních komunikací třeba dálniční známkou označit vozidla s nejméně 4 koly a s hmotností do 3,5t. Motocykly a tříkolky mohou rychlostní komunikace využívat bez dálniční známky. Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5t musí být pro průjezd zpoplatněných komunikací opatřeny elektronickým zařízením pro platbu mýtného. Dálniční známky lze zakoupit ve třech délkách platnosti a to 10 denní, měsíční a roční, která je platná 14 měsíců, tedy od začátku prosince předchozího roku až do konce ledna roku následujícího.

V roce 2019 je pro zpoplatnění vybraných silnic stále využívaná klasická dálniční nálepka, kterou lze zakoupit na běžných prodejních místech jako benzínové pumpy, pobočky České Pošty, směnárny atd. V případě poškození či odcizení dálniční nálepky či její druhé části sloužící jako potvrzení, lze prostřednictvím formuláře na stránkách sfdi.cz požádat o její výměnu.

Ceny českých dálničních známek pro rok 2019

platnost/vozidlodo 3,5tnad 3,5t
10 dní310 Kč
měsíc440 Kčmýtné
rok1500 Kč

Roční známka je platná od 1.12. předchozího roku do 31.1. následujícího roku, tedy 14 měsíců, viz. ceník na sfdi.cz

Často hledané informace a odkazy

Elektronická dálniční známka v ČR od roku 2021

Elektronické dálniční známky budou v České republice s velkou pravděpodobností platné od roku 2021. Elektronickou známku pak bude možno zakoupit přes internet a vzhledem ke spárování s SPZ vozidla využívat bez nutnosti umisťovat nálepku na čelní sklo. Vzhledem k tomu, že elektronické dálniční známky (e-viněty) jsou vázané na SPZ vozidla, jsou platné pouze pro zaregistrované vozidlo a tedy nepřenosné. Informace k plánovanému zavedení e-známek lze najít například na idnes.cz.

Mapa české silniční sítě

Aktuální přehled zpoplatěných komunikací naleznete na sfdi.cz