Dálniční známka Česko

V České republice je pro průjezd vybraných rychlostních komunikací třeba dálniční známkou označit vozidla s nejméně 4 koly a s hmotností do 3,5t. Motocykly a tříkolky mohou rychlostní komunikace využívat bez dálniční známky. Vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5t musí být pro průjezd zpoplatněných komunikací opatřeny elektronickým zařízením pro platbu mýtného. Dálniční známky lze zakoupit ve třech délkách platnosti a to 10 denní, měsíční a roční, která je platná 14 měsíců, tedy od začátku prosince předchozího roku až do konce ledna roku následujícího.

Rok 2020 je poslední, ve kterém je pro zpoplatnění vybraných silnic využívaná klasická dálniční nálepka, od roku 2021 bude zpoplatnění probíhat prostřednictvím elektronické známky. Dálniční nálepku lze zakoupit na běžných prodejních místech jako benzínové pumpy, pobočky České Pošty, směnárny atd. V případě poškození či odcizení dálniční nálepky či její druhé části sloužící jako potvrzení, lze prostřednictvím formuláře na stránkách sfdi.cz požádat o její výměnu.

Ceny českých dálničních známek pro rok 2020

platnost/vozidlodo 3,5tnad 3,5t
10 dní310 Kč
měsíc440 Kčmýtné
rok1500 Kč

Roční známka je platná od 1.12. předchozího roku do 31.1. následujícího roku, tedy 14 měsíců, viz. ceník na sfdi.cz

Často hledané informace a odkazy

Od roku 2021 po českých dálnicích s elektronickou známkou

Od roku 2021 bude zpoplatnění průjezdu dálničních komunikací probíhat prostřednictvím elektronické známky. Mezi hlavní výhody elektronické dálniční známky patří lepší dostupnost, tedy možnost známku kromě distribučních míst zakoupit také přes internet a klouzavá platnost roční známky, která bude platit 365 dní od nákupu. Bližší informace naleznete na stránkách mdcr.cz.

Mapa české silniční sítě

Aktuální přehled zpoplatněných komunikací naleznete na sfdi.cz